Spoštovane članice in člani Skupnosti vrtcev Slovenije,

ob začetku novega leta vam želim vse dobro, predvsem pa veliko zdravja, osebnega zadovoljstva in uspehov pri vašem pomembnem delu. Novo leto je vedno priložnost za nove načrte in izzive, a tudi trenutek za premislek o tem, kako se lahko kot strokovna skupnost še bolj povežemo in okrepimo našo skupno vizijo kakovostnega in varnega vzgojno-izobraževalnega prostora za otroke.

Ena od ključnih tem, ki v zadnjem času močno odmeva, je zagotavljanje varnosti v vzgojno-izobraževalnih ustanovah. Tragični dogodki, ki so se zgodili v šolah pri naših južnih sosedih (pred letom in pol v Beogradu in decembra 2024 v Zagrebu), nas opozarjajo, kako pomembno je, da o tem vprašanju razmišljamo celostno in sistematično. Čeprav smo v Sloveniji doslej imeli srečo, da takšnih primerov nismo doživeli, se moramo zavedati, da so preventiva, pripravljenost in skupno ukrepanje temelj vsakega varnega okolja.

Naša naloga je zagotoviti, da vrtci ostanejo prostor, kjer se otroci počutijo varne, sprejete in zaščitene, zaposleni pa podprti in opolnomočeni za prepoznavanje in obvladovanje različnih tveganj. S tem mislim na zagotavljanje tako fizične varnosti kot tudi na oblikovanje okolja, v katerem se vsi počutimo varne in medsebojno povezane.

Pomembno je, da v vrtcih redno organiziramo usposabljanja, ki pomagajo zaposlenim prepoznati zgodnje znake stisk ali tveganj ter jih pripravijo na ustrezno ukrepanje v kriznih situacijah. Znanje in samozavest zaposlenih sta za zagotavljanje varnosti bistvenega pomena.

Prav tako je nepogrešljivo dobro sodelovanje s starši, saj so pomembni partnerji pri zagotavljanju varnega okolja za otroke. Jasna in odprta komunikacija o varnostnih ukrepih zagotovo krepi njihovo zaupanje hkrati pa lahko pripomore k učinkovitejšemu sodelovanju pri prepoznavanju morebitnih tveganj ali težav.

Pomembno vlogo pri zagotavljanju varnosti imajo tudi zunanji strokovnjaki. Vključevanje psihologov, socialnih delavcev in drugih strokovnjakov za duševno zdravje lahko pomembno dopolni delo v vrtcih, bodisi pri preventivi bodisi pri reševanju težjih situacij.

Ne smemo pa zanemariti niti pomena fizične varnosti. Za zagotavljanje varnosti otrok in zaposlenih so nujni tudi redni pregledi obstoječih varnostnih ukrepov in po potrebi njihova nadgradnja.

Skupnost vrtcev Slovenije ima pomembno vlogo pri odpiranju dialoga o teh vprašanjih in izmenjavi dobrih praks. Verjamem, da lahko s skupnim premislekom in sodelovanjem še naprej ohranjamo vrtce kot varne, zaupanja vredne in spodbudne prostore za vse, ki v njih živimo in delamo.

Naj bo tudi leto 2025 leto povezovanja, sodelovanja in uspešnega dela v dobrobit otrok.

S spoštovanjem,

Dr. Silvija Komočar
Predsednica

Poglejte si ostale prispevke

Preberite več
Prijavite se na novice

Prijavite se na naše spletne novice in bodite obveščeni o aktualnih dogajanjih.

Prijava